Czwartek, Styczeń 10, 2019, 13:06
Jest jeden szczególny dzień w roku w naszej tradycji, kiedy każdy zwykły człowiek ze czcią bierze do swych rąk kawałek białego i kruchego opłatka, by podzielić się z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi.
Tym dniem jest Wigilia. Wtedy jak w żaden inny dzień poddajemy się radosnemu nastrojowi oczekiwania oraz świętowania narodzin Zbawiciela a także refleksji i zadumy nad sobą i tym co możemy w nas zmienić na lepsze .

Dla każdego czas Bożego Narodzenia to okres wyjątkowy, gdy między innymi ludzie przestają się kłócić, stają się lepsi. To także okres, gdy możemy w końcu spędzić więcej czasu z rodziną. Z okresem Bożego Narodzenia związane są teatralne inscenizacje narodzenia Chrystusa – jasełka. W europejskiej kulturze chrześcijańskiej jasełka pojawiły się w XII wieku, w Polsce natomiast zostały rozpowszechnione w XVII wieku. Ich nazwa pochodzi ze starej polszczyzny, w której to „jasło" oznaczało żłób, a ponieważ akcja jasełek dotyczy wydarzeń ze stajenki betlejemskiej, w której znajdował się żłóbek Pana Jezusa. Nazwa ta przeniosła się na te niecodzienne przedstawienia. Niestety powoli w Polsce znikają takie tradycje jak przebieranie się za kolędników. Zmieniły się również jasełka, które nie są tak popularne. Najczęściej kultywuje się je w szkołach, przedszkolach i domach kultury. Obecnie tworzy się różnego rodzaju formy estetyczne, które mają sprawiać, że takie przedstawienia będą jeszcze ciekawsze i będą przyciągać widzów.
Nasza szkoła jest miejscem, w którym nauczyciele uczą i chcą, by dzieci takie tradycje kultywowały. Zależy nam na tym, by mogły one przetrwać dla następnych pokoleń. Wiele emocji wywołało przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci, które zaprezentowały własną interpretację historii narodzin Jezusa (najpierw dla klas 1-3 o godz.9 a następnie 4-8 o godz 11 ). Zgodnie z tradycją byli więc Maria i Józef, szopka bożonarodzeniowa, trzej królowie i piękne anioły. Spektakl zawierał zarówno partie mówione, śpiewane, była również krótka pantomima (rodzaj przedstawienia, w którym aktor nie używa głosu, tylko odgrywa przedstawienie używając ruchu, mowy ciała i gestów) oraz taniec. Widzowie mogli także usłyszeć znane kolędy wyśpiewane najpierw przez Grono Pedagogiczne a następnie przez każdą klasę. Wszyscy artyści zostali bardzo ciepło przyjęci przez zebranych i nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodkościami , które Św. Biskup Mikołaj przekazał dzieciom przez Księdza Konrada Mruka. Na zakończenie Pani Dyrektor mgr Małgorzata Goc oraz Pani Wicedyrektor mgr Edyta Gil złożyły wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne. Tajemnica misterium Wcielenia Boga, która znalazła się w tym przedstawieniu sprawiła, że chętnie je obejrzeliśmy, bo wzbudziły w nas pewną dozę refleksji. Jak widać jasełka są czymś więcej niż tylko zwykłym przedstawieniem...
Jasełka przygotowała mgr Anna Nawara
Dziękuję koleżance mgr Izabeli Prydze- Kopyść za przygotowanie tańca „ Jingle Bells- Yello" oraz koleżance mgr Magdalenie Wojtaszek za pomoc przy wykonaniu scenografii.