Działania prewencyjne -jodek potasu

Szanowni Państwo,
Gmina Olkusz przygotowała plan dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek zagrożenia skażeniem radiacyjnym. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu jest jednym z wyznaczonych punktów dystrybucji tabletek jodku potasu.

Podejmowane działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. A dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szanowni Rodzice, opiekunowie,

zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia w razie wystąpienia zagrożenia skażeniem radiacyjnym osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt leczniczy pod nadzorem rodzica, opiekuna, lub osoby wykonującej zawód medyczny, w związku z czym nauczyciele nie będą podawać ani wydawać uczniom tabletek z jodkiem potasu. O podaniu dziecku preparatu decyduje wyłącznie rodzic/opiekun.

Sposób dystrybucji:

Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do ukończenia 60 roku życia.
Uprawnionymi do odbioru tabletek jodku potasu są wyłącznie osoby pełnoletnie.
Osoba zgłaszająca się do punktu wydawania tabletek może pobrać tabletki także dla innych osób (w szczególności pozostałych domowników, sąsiadów itp.)
Wydawanie tabletek jodku potasu nie będzie wymagało przekazywania danych osobowych osób odbierających.
Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi materiałami:

Zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu - informacja dla Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjna

Ulotka - informacja dla użytkownika