Poniedziałek, Czerwiec 4, 2018, 13:32
V Szkolny Festiwal Zdrowia już za nami. Ta cykliczna impreza odbyła się w tym roku szkolnym 23 maja. Tegoroczny festiwal poruszał dwie kwestie – wpływu zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie oraz roli aktywności fizycznej w funkcjonowaniu naszego organizmu. Hasła przewodnie festiwalu nawiązywały bezpośrednio do poruszanych kwestii – SMOG albo ZDROWIE oraz BIEG PO ZDROWIE.
Uroczysty apel z okazji Światowego Dnia Ziemi został przygotowany przez panią Ilonę Dybich pod hasłem" Nasze miasto bez smogu". W apelu udział wzięli uczniowie klasy V a i uczniowie klas VI, którzy zaprezentowali przedstawienie – „Sprawa dla ekologa". W przedstawieniu starali się przybliżyć problemy zanieczyszczenia powietrza w Polsce, a w szczególności województwa małopolskiego, które jest obszarem najbardziej zanieczyszczonym nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Uczniowie przekazali wszystkim informacje nt. jak powstaje smog, co należy robić, kiedy nas otacza oraz jak z nim walczyć? Zachęcali wszystkich do dbania o czyste powietrze. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej i informacje na temat Dnia Ziemi, jego powstania i tradycji. Ciekawym elementem spotkania był pokaz roślin oczyszczających powietrze, które na pewno pomogą poprawić jakość atmosfery w mieszkaniu z zanieczyszczeniami. W drugiej części uroczystości młodzi artyści zachęcali wszystkich do aktywności fizycznej w miejscu, gdzie możemy się cieszyć lepszej jakości powietrzem. Las jest niewątpliwie takim miejscem. Bieganie w lesie jest zdrowsze, przyjemniejsze i skuteczniejsze. Truchtanie po lesie to doskonałe urozmaicenie i ma tyle zalet, że warto na stałe wprowadzić je do swojego planu treningowego.
Po części artystycznej, wszyscy uczniowie, wspólnie z wychowawcami, rodzicami i babciami udali się do pobliskiego lasu, gdzie została przygotowana trasa minimaratonu. Po drodze uczniowie skandowali przygotowane wcześniej hasła propagujące aktywność fizyczną. Sportowa rywalizacja przebiegała z podziałem na poszczególne grupy wiekowe. Osobno biegały dziewczynki, osobno chłopcy. Nad przebiegiem imprezy czuwali pan Krzysztof Żurek i pani Jadwiga Straszak. Wszyscy uczniowie po wyczerpującym biegu mogli ugasić pragnienie wodą mineralną przygotowaną przez organizatorów.
Po minimaratonie wróciliśmy do szkoły, gdzie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i dekoracja zwycięzców przez Panie dyrektor – Małgorzatę Goc i Edytę Gil oraz przedstawicielki SANEPID-u – Panią Ewelinę Bączek i Panią Katarzynę Kamionkę.
Ogłoszenie wyników jak zwykle wzbudziło wiele emocji. W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Aleksandra Siejka z klasy 3a, II miejsce – Karina Banasińska z klasy 3a, a III miejsce Milena Iwańska również z klasy 3a. Wśród chłopców wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: I miejsce – Antoni Penkal z klasy 3a, II miejsce – Paweł Tomczyk z klasy 3c i III miejsce – Wiktor Ekert z klasy 3b. W kategorii klas starszych I miejsce zajęli – Pamela Sawicka z klasy 6a oraz Alan Motyka z klasy 6a, II miejsce – Natalia Magiera z klasy 6b i Cezary Grzejda z klasy 6c, a III miejsce – Kamila Karcz z klasy 6b i Mateusz Ambrozik z klasy 6a.
V Szkolny Festiwal Zdrowia, jak co roku połączyliśmy z profilaktyką, to jest z ogólnopolską kampanią Zachowaj Trzeźwy Umysł - „ AUTOPORTET. Zadziwiam siebie, gdy siebie poznaję!"
Każdy uczeń miał możliwość wziąć udział w minimaratonie i sprawdzić swoje możliwości.
Sportowa rywalizacja nie przesłoniła nam radości ze spędzonego wspólnie czasu. Promowaliśmy w ten sposób aktywność na świeżym powietrzu, a bliscy bardzo nas w tym wspierali, poprzez pomoc w pracach organizacyjnych i opiekuńczych.
Mieliśmy też sposobność odpocząć i wzmocnić nadwątlone siły.
Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom i babciom, które uczestniczyły z nami w pikniku, postarały się o koce, towarzyszyły nam w drodze na imprezę i do szkoły.
Organizatorzy dziękują wszystkim za pomoc, współpracę i osobiste zaangażowanie. Do zobaczenia za rok!

Zespół ds. Promocji Zdrowia