Wtorek, Kwiecień 24, 2018, 22:42
17 kwietnia- w miesiącu szczególnie poświęconym książce, bowiem 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci a 23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika.

To już wieloletnia tradycja naszej szkoły. W ten sposób chcemy zaznaczyć, że sprawa czytelnictwa jest ważnym elementem kształcenia naszych uczniów.

W trakcie uroczystości pierwszoklasiści obejrzeli zabawne, ale i pouczające przedstawienie pt. „Stan chorobowy czyli NCT”. Okazało się, że coś dziwnego dzieje się z bajkowymi postaciami, a przyczyną tego jest fakt, że dzieci nie czytają. Na szczęście uczniowie kl.I-ych całkiem dobrze znają historie baśniowych bohaterów, co udowodnili poprawnie odpowiadając na zagadki i tym samym przywrócili zdrowie książkowym pacjentom. Potem dzieci pokazały, że znają literki i potrafią czytać. Bezbłędnie ułożyły hasła a następnie poprawnie je przeczytały :

„KSIĄŻKI TO NASZE PRZYJACIÓŁKI”  i  „NASZ SKARB TO KSIĄŻKI”.

I… wtedy pojawił się najważniejszy gość – KSIĄŻKA, która zapewniła dzieci o wielkiej przyjaźni i nauczyła ich krótkiego wierszyka:

„Z krainy czarów nie wagaruj,

Przed książką nie zamykaj drzwi,

Kto chce choć trochę świat rozjaśnić

Niech czyta książki tak, jak my”.

Potem w obecności KSIĄŻKI i Pani Dyrektor oraz wychowawców i bibliotekarza pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie i w dowód zawartej przyjaźni otrzymali piękne pamiątki.

Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Witajcie w nasze bajce”.

Dalsza część uroczystości odbyła się w bibliotece, gdzie uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki i wypożyczyli swe pierwsze książki. Każde dziecko otrzymało również zakładkę oraz prezent dla rodziców- folder „Cała Polska Czyta Dzieciom” informujący o roli czytania w rozwoju dziecka.

Uroczystość przygotowała p. Małgorzata Pieniążek we współpracy z wychowawczyniami klas pierwszych – p. Małgorzatą Bień i p. Małgorzatą Szkabarą.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie kl. 6c – Wiktoria Pałka, Mateusz Zub, Małgosia Klich, Paulina Warzecha, Julia Pactwa, Oliwia Furman, Łukasz Krukowski, Filip Gruszka, Czarek Grzejda, Tomek Stolarczyk.