Wtorek, Październik 28, 2014, 21:40

24 października w naszej szkole odbył się finał akcji „ODBLASKOWA SZKOŁA". Był to radosny, pełen wrażeń dzień, w którym uczestniczyła cała szkolna społeczność, z pewnością zapisze się on odblaskowymi zgłoskami w kalendarzu imprez szkolnych.

ODBLASKOWA SZKOŁA to działania, które mają na celu uświadomić wszystkim, że nasze bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych, a mały odblaskowy znaczek może uratować nam życie.
Warto pamiętać, że z dniem 31 sierpnia 2014r. weszła w życie znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym i teraz każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Pamiętajmy, że pieszego, który porusza się po zmroku bez odblasku, prowadzący pojazd może dostrzec z odległości ok. 20 metrów. Widoczne odblaski zwiększają ten dystans do ponad 150 metrów.
Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się do projektu ODBLASKOWA SZKOŁA. Odbyło się wiele lekcji, pogadanek, konkursów oraz akcji o tematyce bezpieczeństwa na drodze. Dzieci były uczestnikami odblaskowego rajdu rowerowego, porządkowały najbliższe otoczenie podczas odblaskowego sprzątania świata, bawiły się na odblaskowej dyskotece, wzięły udział w odblaskowym dniu sportu.
W piątek 24 października zorganizowano w szkole uroczyste podsumowanie dotychczas podjętych działań. Nauczyciele, uczniowie i rodzice zgromadzili się na sali gimnastycznej, przybyli zaproszeni goście z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu - pani aspirant Katarzyna Matras i pani sierżant Marika Guzik-Gajda, towarzyszyły nam również dwie zabawne postaci - Inspektor Wawelek i Sznupek.
Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć reportaż przygotowany przez uczniów klasy VI a pod kierunkiem pani K.Jochymek i pani B.Turskiej pt.: „Reflective School"

Szkolny teatrzyk „Abrakadabra" zaprezentował pouczającą historyjkę - „Odblaskowy misio", panie policjantki rozdały naszym sześciolatkom KODEKSY DROGOWE DLA NAJMŁODSZYCH i przeprowadziły interesującą pogadankę, uczennice klas II –VI rozgrzały publiczność piosenką „Przepisowy ruch drogowy" a świetny układ taneczny do tej piosenki i Spange Bob spowodowały, że publiczność śmiało włączyła się do wspólnego śpiewu i w całej szkole rozbrzmiewały słowa-„ od obuwia aż po głowę, cały jestem odblaskowy..." co rzeczywiście było prawdą, ponieważ wszyscy uczniowie w tym dniu ubrani byli w kamizelki odblaskowe lub mieli odblaskowy gadget.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie nagród zwycięzcom konkursów, które odbyły się podczas realizacji projektu. Pani dyrektor M.Goc i wicedyrektor E.Gil uhonorowały zwycięzców dyplomami i drobnymi upominkami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW W POSZCZEGÓLNYCH KONKURSACH
PRZEDSTAWIAJĄ SIĘ NASTĘPUJĄCO:

Konkurs plastyczny, kategoria uczniów klas I-III
I miejsce - Alan Motyka kl. III b
II miejsce – Carina Kanick kl. I c
III miejsce – Łukasz Krukowski kl. III c
Wyróżnienie – Katarzyna Pięta kl. III a

Konkurs plastyczny, kategoria uczniów klas IV-VI
I miejsce – Magdalena Kłosińska kl. V a
II miejsce – Natalia Piwowarska kl. V a
III miejsce – Marcel Pałka kl. V a
Wyróżnienie – Oskar Banyś kl. VI b

Konkurs wiedzowy „Bezpieczny Ruch Drogowy"
I miejsce – Anna Kowalska kl. V a
II miejsce – Natalia Piwowarska kl. V a
III miejsce - Kacper Ziarno kl. V a

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną „ Odblask = Bezpieczeństwo"
I miejsce – Olga Zaborowska kl. VI a
II miejsce – Mikołaj Calik kl. VI a
III miejsce – Kinga Piątek kl. V b

Najlepsi odblaskowi sportowcy, uczniowie klas I-III
Wyścig rowerowy
I miejsce – Antoni Wiercioch kl. I a
II miejsce – Olaf Topolski kl. II a
III miejsce – Alan Motyka kl. III b

Wyścig na hulajnodze
I miejsce – Wiktoria Wolny kl. I a
II miejsce – Natalia Stanisławska kl. III a
III miejsce – Filip Klimczak kl. II a

Najlepsi odblaskowi sportowcy, uczniowie klas IV-VI
Rowerowy tor przeszkód
Klasa czwarte
I miejsce – dziewczęta – Natalia Deptalska kl. IV a
I miejsce – chłopcy –Jakub Piekarski kl. IV a
Klasy piąte
I miejsce – dziewczęta – Natalia Gęgotek kl. V a
I miejsce – chłopcy – Adrian Motyka kl. V b
Klasy szóste
I miejsce – dziewczęta – Julia Kupska kl. VI b
I miejsce – chłopcy – Mikołaj Calik kl. VI a

Wszyscy pamiętamy ludowe powiedzenie, – „Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Miejmy nadzieję, że właśnie dzięki takim akcjom jak ODBLASKOWA SZKOŁA, młody człowiek zapamięta, że odblask jest nieodzownym elementem podczas poruszania się po drodze. Zapamięta i pouczy dorosłego, któremu czasami brak wyobraźni.

Tekst:
Renata Lenderuk-Bigaj