Czwartek, Kwiecień 4, 2024, 14:44
Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.
Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.
Włączając się w obchody tego Dnia w naszej szkole został przeprowadzony Szkolny Konkurs Frazeologiczny w 2 kategoriach wiekowych:
• dla kl. 4-5 pt. „O zwierzętach, które żyją w języku polskim",
• dla kl. 6-8 pt. „Na końcu języka..."
W Konkursie wzięło udział 30 uczniów. Zadaniem uczestników było rozwiązać tekst oraz w kl. 6-8 napisać opowiadanie, w którym zostaną zastosowane związki frazeologiczne. W ocenie opowiadań liczył się pomysł, język i styl oraz poprawne użycie frazeologizmów.
Umiejętność trafnego posługiwania się związkami frazeologicznymi świadczy o wysokiej kulturze języka. Ubogaca wypowiedź, powoduje, że staje się ona bardziej obrazowa i sugestywna. Jednocześnie nieznajomość nawet podstawowych związków frazeologicznych może być przyczyną zabawnych sytuacji, a czasem ośmieszenia się, kiedy dosłownie odczytujemy znaczenie słów. Bowiem frazeologizm to wyrażenie, którego sens jest inny, niż wynikałoby to z analizy poszczególnych wyrazów.
Dlatego „zjeść z kimś beczkę soli", nie znaczy wykonanie tej czynności z kimś czy nawet podjęcie się zadania niemożliwego do wykonania (jak uznało wielu uczestników konkursu), ale bycie z kimś w zażyłych stosunkach.
Znamy już zwycięzców Konkursu, ale pozostaną one tajemnicą do 1 czerwca, kiedy to w czasie obchodów Dnia Patrona zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. A więc uczestnicy muszą „uzbroić się w cierpliwość"....