JAK SOBIE POPRAWIĆ SAMOPOCZUCIE?

Jesień, zima, to czas, kiedy mamy niedosyt słońca, mnóstwo obowiązków, musimy spełniać wiele oczekiwań, wywiązywać się z narzuconych nam ról społecznych ( ucznia, syna , wnuczka, kolegi). Często taka sytuacja nas przytłacza. Czujemy się przeciążeni, zmęczeni, zniechęceni. Nie myślimy o tym, że możemy sami poprawić sobie ten obniżony nastrój. Jak to zrobić? Każdy, gdyby się zastanowił, pewnie wymyśliłby swoje, dla niego odpowiednie sposoby. Gdyby to się nie udało, można skorzystać z najczęściej stosowanych „ strategii samopomocowych".
– Wyjdź na spacer, bez względu na pogodę. Poobserwuj to, co widzisz. Głęboko odetchnij. Maszeruj miarowo, w energicznym tempie.
– Zrób sobie jakąś drobną przyjemność: posłuchaj ulubionej muzyki, zaparz aromatyczną herbatę, przygotuj kąpiel w pianie z ulubionym płynem, zjedz owoc, ciastko, czekoladę, które najbardziej lubisz. Naucz się cieszyć z drobnych przyjemności.
– Aktywuj wszystkie zmysły: wzrok, węch , smak, słuch, dotyk.
– Aby odetchnąć od trudnej rzeczywistości, przywołaj w pamięci dobre wspomnienia, przejrzyj je, jak na filmie.
– Jeśli masz problemy, porozmawiaj o nich z osobą, do której masz zaufanie. Nie zapominaj, że masz wokół siebie życzliwych Ci ludzi.
– Jeśli jesteś wierzący, powierz Bogu swoje troski w modlitwie.
– Pamiętaj też o osobach, które niejako „ z urzędu" są po to, aby wspierać: nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, psycholodzy.
– Nie zapominaj, że wszystko mija- problemy i kłopoty także.
– Staraj się zająć czymś, co da wytchnienie, np.: dobra książka, sport, inne hobby.
– Kontroluj czas spędzany przy komputerze- rzeczywistość wirtualna nie może zastąpić prawdziwego życia.
– Pamiętaj o odpowiedniej diecie: ważne są owoce i warzywa, odpowiednie dawki magnezu, popijaj niegazowaną wodę mineralną, nie jedz po 20.
– Czasami zerwij z rutyną, np.: zrób coś inaczej, choćby mniej wytrenowaną ręką.
– Próbuj czegoś nowego, np.: origami, nowy sport, nowe środowisko ( klub osiedlowy).

Pamiętaj, że wpływ na swoje samopoczucie możesz mieć Ty sam. Jeśli zadziałają czynniki niezależne- staraj się przyjąć je z dystansem. Szukaj też sojuszników, którzy będą Cię wspierać, pomogą rozwiązać problem lub przetrwać trudne chwile.

Z życzeniami dobrych, budujących wydarzeń w Nowym 2017 Roku

Urszula Ryza – pedagog szkolny