środa, Listopad 2, 2022, 11:07
Szanowni Państwo,

Gmina Olkusz przygotowała plan dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek zagrożenia skażeniem radiacyjnym. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu jest jednym z wyznaczonych punktów dystrybucji tabletek jodku potasu.

Podejmowane działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. A dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szanowni Rodzice, opiekunowie,

zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia w razie wystąpienia zagrożenia skażeniem radiacyjnym osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt leczniczy pod nadzorem rodzica, opiekuna, lub osoby wykonującej zawód medyczny, w związku z czym nauczyciele nie będą podawać ani wydawać uczniom tabletek z jodkiem potasu. O podaniu dziecku preparatu decyduje wyłącznie rodzic/opiekun.

Sposób dystrybucji:

• Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do ukończenia 60 roku życia.
  • Uprawnionymi do odbioru tabletek jodku potasu są wyłącznie osoby pełnoletnie.
  • Osoba zgłaszająca się do punktu wydawania tabletek może pobrać tabletki także dla innych osób (w szczególności pozostałych domowników, sąsiadów itp.)
  • Wydawanie tabletek jodku potasu nie będzie wymagało przekazywania danych osobowych osób odbierających.
  • Tak jak w przypadku innych leków, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi materiałami:

Zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu - informacja dla Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjna

Ulotka - informacja dla użytkownika