środa, Listopad 2, 2022, 07:28
Choć jest najmniejszym z parków narodowych w Polsce, zdecydowanie nadrabia urokiem i niepowtarzalnością. OPN został obdarowany przez naturę pięknymi krajobrazami i bogactwem osobliwości przyrodniczych, znajdziemy tu również szereg obiektów historycznych i zabytkowych.

Jesień to najpiękniejsza pora roku na zwiedzanie tego niesamowitego miejsca. Dlatego też dnia 6 października 2022 r. uczniowie klasy 6a i 6b pod opieką nauczycieli wybrali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wycieczka odbyła się zgodnie z zakładanym planem.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wędrówki wzdłuż zabudowań ojcowskich, przeszliśmy obok stawów hodowlanych pstrąga do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości.
Uczniowie mogli podziwiać malownicze krajobrazy Doliny Prądnika, piękne skałki
o charakterystycznych kształtach i nazwach (Brama Krakowska, Rękawica, Igła Deotymy).
Uczestnicy wycieczki mieli również okazję do małej wspinaczki na taras widokowy, z którego rozpościerała się malownicza panorama OPN.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była ekspozycja przyrodnicza w Centrum Edukacyjno- Muzealnym OPN. Na wystawach w Centrum uczniowie dowiedzieli się między innymi,
w jaki sposób powstawał niezwykły krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jak zmieniał się on w ciągu stuleci oraz jak rozwijała się działalność człowieka na tym terenie.
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do ruin Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie. Ze wzgórza zamkowego podziwiać można było przepiękne widoki Doliny Prądnika.
W drodze powrotnej do Olkusza uczniowie mogli podziwiać najsłynniejszą skałę – Maczugę Herkulesa oraz najpiękniejszy zamek Szlaku Orlich Gniazd – Zamek Pieskowa Skała.
To była bardzo udana wycieczka!