Czwartek, Maj 12, 2022, 13:51
Tego sobie wszyscy życzymy- młodych ludzi, którzy chętnie i z radością sięgają po lekturę.... Dlatego podejmujemy liczne działania, które skłonią naszych uczniów do zaprzyjaźnienia się z książką. Szczególną do tego okazją są kwietniowe dni książki-Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Z tej okazji na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty przypominające o święcie i o korzyściach płynących z czytania oraz kartki z zapytaniem : A TY? DLACZEGO CZYTASZ?
Znalazły się tu bardzo budujące odpowiedzi:
• „bo lubię",
• „bo to moje ulubione zajęcie+ fantasy to jest rzecz,
• „bo kocham „Zwiadowcy. Płonący most",
• „ponieważ w książkach jest fajna akcja"
• „bo mam miłe zajęcie"
• „bo się nudzę"
• „bo to moja pasja ",
• „czasami to odpręża, jak się ma nerwy",
• „bo fantasy to jest to"
... i mniej optymistyczne:
• „bo muszę",
• „bo szkoła nalega",
• „nie czytam, chyba że lektury"
• „bo mama mi kazała",
• „zmuszają mnie".
Uczniowie przywołali także szereg powodów DLACZEGO NIE CZYTAJĄ, a można je sprowadzić do jednego czynnika- świat wirtualny.
Stworzyliśmy więc taki życzeniowy świat.... , w którym WSZYSCY CZYTAJĄ. Uczniowie zostali poproszeni o przyniesienie ulubionych książek i sfotografowanie się w sytuacji czytania. Zdjęcia ZACZYTANYCH KLAS możecie obejrzeć w galerii.
Ponadto każda klasa uczyła się" wpadającej w ucho" „Piosenki o czytaniu" , która humorystycznym tekstem zachęca do czytania:
„Posłuchaj koleżanko, posłuchaj kolego,
Czytanie jest dla głowy, jak deser dla brzucha".
Chętni uczniowie, którzy podjęli wyzwanie „Czytam 20 minut dziennie, codziennie", mogli odebrać w bibliotece szkolnej KALENDARZ CZYTELNIKA, na którymj zaznaczali swój codzienny czas dla książki.
Mamy nadzieję, że w wyniku podjętych działań, do grupy chętnie i systematycznie czytających uczniów dołączą kolejne osoby.