Czwartek, Maj 5, 2022, 12:42
Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia 2022r. uczniowie klas piątych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Rezerwatu Pazurek.
Celem naszej wycieczki było rozbudzenie zainteresowań otaczającą przyrodą i jednocześnie wzbogacenie wiedzy na temat miejsc chronionych w naszej najbliższej okolicy.
Naszym przewodnikiem na wycieczce był Pan Tomasz Witecki, który bardzo interesująco opowiadał o całym bogactwie przyrodniczym tego miejsca.
Rezerwat Pazurek położony jest na północny-wschód od Olkusza.
Jest to rezerwat leśny i przyrody nieożywionej. Teren ten został objęty ochroną w 2008 roku ze względu na stanowiska chronionych roślin, a także skupiska wapiennych ostańców. Najciekawsze z nich to Zubowe Skały tworzące malownicze skalne miasto. Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna tworząca ok. 5 km pętlę, na której znajduje się 12 przystanków z tablicami informacyjnymi.
Podczas spaceru wyznaczoną ścieżką wędrowaliśmy bukowym lasem, w którym podziwialiśmy wiele gatunków roślin, w tym liczne gatunki chronione.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały licznych ciekawostek na temat roślin
i zwierząt występujących w rezerwacie.
W połowie trasy był czas na odpoczynek i posiłek.
Rezerwat Pazurek to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, zwłaszcza teraz wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia a ostańce prezentują się w pełnej krasie.
Do szkoły wracaliśmy pełni wrażeń, a przepiękne widoki pozostaną na długo w naszej pamięci.