Wtorek, Grudzień 14, 2021, 22:20
Klasy I-III włączyły się w realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy". Celem projektu jest wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia, a także wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej oraz formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
Projekt składa się z czterech MODUŁÓW:
Moduł I – W krainie muz
Moduł II – Tu jest moje miejsce
Moduł III – Kocham, lubię, szanuję
Moduł IV – Kultury świata

Realizacja poszczególnych zadań ma na celu: promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno, rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką, współpracę z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym, kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich tradycjami i historią oraz poznanie norm i zasad życia społecznego.
W ramach realizacji jednego z zadań pierwszego modułu „W krainie muz" uczniowie klasy 1a i 1b wykonali kukiełki do teatrzyku. Dzieci uwielbiają udawać kogoś innego, improwizować i samodzielnie wykonywać zabawki. Pomysłów było co niemiara: na drewnianych łyżkach powstały księżniczki, baby Jagi, rycerze itp. Twórcze działanie przyniosło wszystkim wiele radości, a wykonanymi własnoręcznie lalkami uczniowie odgrywali scenki w klasowym teatrzyku. Pierwszoklasiści utożsamiali się z bohaterami ulubionych bajek. Taka zabawa w wymyślanie tekstu, w udawanie postaci bajkowych jest doskonałym treningiem wyobraźni, a także rozwija empatię i integruje zespół. W teatr lalkowy można się bawić w nieskończoność, bo pomysłów na kolejne przedstawienie zawsze jest mnóstwo.
Efekty tej twórczej zabawy pierwszoklasistów można zobaczyć na zdjęciach oraz na wystawie zorganizowanej na drugim piętrze.