Poniedziałek, Grudzień 6, 2021, 12:35
11 listopada obchodziliśmy 103 rocznicę odzyskanie niepodległości.
W naszej szkole Narodowe Święto Niepodległości, ze względu na kwarantannę, którą zostali objęci niektórzy uczniowie, obchodziliśmy 18 listopada.
Uroczystość poświęciliśmy ojczyźnie i wolności.
Utalentowani uczniowie z różnych klas pod kierunkiem nauczycieli historii i języka polskiego zaprezentowali muzyczny program artystyczny. Zaprosili widzów do odbycia historycznego spaceru z piosenką, filmem i muzyką.
Wykorzystując fragmenty filmów, przypomnieli ważne wydarzenia od roku 1914 do 1980, takie jak przejęcie władzy przez działaczy niepodległościowych 11 listopada 1018 r., odbudowę II Rzeczypospolitej, powstania śląskie, bitwę warszawską, wybuch II wojny światowej i walkę Polaków z okupantem niemieckim i sowieckim, odbudowę stolicy i życie w PRL-u oraz podpisanie porozumienia przez przedstawicieli Solidarności z władzą totalitarną w 31 sierpnia 1980 r., które zapoczątkowało zmianę losu naszego narodu.
Wzruszającym elementem akademii okazały się piosenki i melodie z tamtych lat, takie jak np. „Rozkwitały pąki białych róż", „Wojenko, wojenko". „Czerwone słoneczko", „Dziś idę walczyć, mamo", „4:30", „Dziewczyna z granatem", „Gdzie są kwiaty z tamtych lat", „Budujemy nowy dom", „Piosenka dla córki", „To wychowanie" i melodie z filmów „Va bank", „Polskie drogi", „Czas honoru".
Mamy nadzieję, że treść programu i słowa zawarte w przemówieniu Józefa Piłsudskiego: „Jednym z przekleństw naszego życia jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków, Polaków z trudnością się porozumiewających (...)" uświadomiły wszystkim wagę wolności i skłoniły do głębokiej refleksji.