Niedziela, Listopad 21, 2021, 20:40
W środę 17 listopada klasy 3a i 3b wybrały się w podróż do Krakowa. Głównym celem wycieczki był Teatr Groteska, a w nim spektakl na podstawie książki, bardzo chętnie czytanej przez młodych czytelników, pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)". I duzi i mali byli bardzo ciekawi , jak twórcom przedstawienia uda się przedstawić historie zaginionych skarpetek. Już pierwsze minuty pokazały, że dzieci z uwagą i zaangażowaniem śledziły losy bohaterów, żywo reagując na sceniczne zdarzenia.
Raz po raz widzowie wybuchali gromkim śmiechem. Pomysł na przedstawienie orła, psa czy pogoń za kotem zyskały uznanie zwłaszcza dorosłych widzów.
Dzieci poznały historie kilku zaginionych skarpetek, nadal jednak nie wiadomo, co stało się z szarą skarpetką w marchewki... i to zadanie dla naszych uczniów... Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na opowiadanie o przygodach szarej skarpetki w marchewki lub każdej innej...
Przed spektaklem postanowiliśmy zakosztować późnojesiennej atmosfery miasta i udaliśmy na mały spacer po Krakowie szlakiem Marcina Biema. Zobaczyliśmy główny gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Novum oraz najstarszy budynek pamiętający czasy naszego patrona – Collegium Maius.
Na zakończenie naszej podróży udaliśmy się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Ogrom biblioteki zrobił na uczniach duże wrażenie. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od działu dla dzieci a następnie panie bibliotekarki zabrały czytelników z Olkusza do wypożyczalni książki obcojęzycznej (tu zobaczyliśmy m.in. książkę napisaną po chińsku), wypożyczalni muzycznej oraz wypożyczalni dla niewidomych. Okazało się, że takie osoby też mogą czytać książki zapisane w języku Braille'a. Mogą też poznawać literaturę za pomocą audiobooków oraz wykorzystując specjalne urządzenia -czytniki tekstu.
Spacer po bibliotece okazał się dla uczniów ciekawy i kształcący... ale niektórzy z nich stwierdzili, że najbardziej lubią naszą szkolną bibliotekę.
Podróż w autokarze przebiegała w miłe,j spokojnej atmosferze, urozmaiconej wspólnym śpiewem przy akompaniamencie gitary.
Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki. Dostarczyła im wielu wrażeń różnej natury. Z niecierpliwością czekają na ciekawe wyprawy.