Czwartek, Kwiecień 4, 2024, 14:54
Z okazji zbliżającego się Dnia Poezji, który przypada 21 marca, w naszej szkole zostało zorganizowane, już cykliczne, wydarzenie... SPOTKANIE Z POEZJĄ... W tym roku chcieliśmy przybliżyć uczniom postać i twórczość Wisławy Szymborskiej.
Licznie zgromadzona grupa, wśród których byli widzowie, recytatorzy oraz nauczyciele, wysłuchali programu „Mądrość i pogoda ducha. Sylwetka Wisławy Szymborskiej."
W postać poetki wcieliła się bardzo sugestywnie Wiktoria Kałużna, natomiast w dziennikarza, przeprowadzającego wywiad, Maciek Siwek. Lila Grabowska prezentowała wiersze autorki. Spotkanie odbyło się w scenerii kawiarenki, przy dźwiękach głosu Elli Fitzgerald- ulubionej piosenkarki naszej bohaterki.
Dowiedzieliśmy, że twórczość Szymborskiej wynika z zachwytu i zdziwienia oraz ciągłego „nie wiem", a jej stosunek do siebie i świata jest nieco kpiarski i ironiczny, ale jest to ironia... współczująca. Ceni „poszczególność", ciszę, spokój, samotne spacery... to sprzyja pisaniu. Woli być osobą niż osobistością... i liczne nagrody, w tym przyznana jej w 1996r. Nagroda Nobla wywołały radość, ale i zdumienie a nawet przerażenie.
Kolejnym elementem Spotkania był konkurs recytatorski. Mieliśmy okazję ususzyć niejednokrotnie bardzo udane interpretacje wierszy poetki. W licznych przypadkach recytację wzbogacały elementy dramy, muzyka czy adekwatny strój.
Jury po niełatwych negocjacjach zdecydowało przyznać nagrody sporej grupie recytatorów. Jednak werdykt zostanie ogłoszony w Dniu Patrona. I mamy nadzieję zwycięstwo będzie jeszcze lepiej smakowało.
GRATULUJEMY wszystkim, którzy zmierzyli się z niełatwą materią słowa poetyckiego i podjęli się próby jego interpretacji.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze kawiarenki, każdy z przybyłych mógł skosztować słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców, a występujący otrzymali wiosenny kwiat.