Poniedziałek, Maj 22, 2023, 11:42

W naszej szkole przeprowadzono szereg działań związanych z obchodami Dnia Ziemi. Jednym z nich była wycieczka do Doliny Białej Przemszy i CEEiK w Sławkowie.

Uczniowie odwiedzili Centrum Ekologiczne, które mieści się w Rynku i wyposażone jest w nowoczesny sprzęt multimedialny pomagający w przyswojeniu wiedzy dotyczącej ekologii ochrony środowiska oraz przyrodniczych walorów Sławkowa.
W części kulturowej centrum, w ramach wystawy stałej, wyeksponowane są zabytki archeologiczne, etnograficzne i historyczne podzielone na kilka mniejszych ekspozycji, ukazujące wybrane zagadnienia historii regionu.
W drugiej części wycieczki szóstoklasiści udali się do Parku Doliny Białej Przemszy, w którym znajdują się ścieżki spacerowo-dydaktyczne, w tym drewniane kładki poprowadzone nad rozlewiskami, łąkami i kanałem Walcowni, place zabaw, obiekty sportowe, mini ścieżka sensoryczna i nowo otwarta tężnia solankowa.
W parku mogliśmy odnaleźć wiele ekologicznych stanowisk z tablicami informacyjnymi i ciekawostkami na temat tutejszej przyrody: roślinności, ptaków, grzybów, a nawet rodzajów skał, które można zobaczyć z bliska i dotknąć dzięki powstałemu tutaj lapidarium.
Podczas spaceru drewnianymi kładkami nasłuchiwaliśmy odgłosy różnych gatunków ptaków i owadów. Zaobserwowaliśmy także skutki działalności żyjących tu bobrów. Mieliśmy okazję zobaczyć domki dla jeży i owadów.
Była to udana wycieczka. Uczniowie mgli skorzystać z nowoczesnych i aktywizujących form edukacji, dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat bioróżnorodności ekosystemu Doliny Białej Przemszy, a jednocześnie odpocząć w otoczeniu pięknej przyrody.