Wtorek, Maj 9, 2023, 12:09

W niecodziennych zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy Ib i Ia w ramach świętowania dni książki. Odwiedzili oni Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną oddział w Olkuszu, gdzie przenieśli się do zaczarowanej krainy kamishibai.

Czym jest kamishibai? Kamishibai czyli Papierowy Teatr- to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai)- w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Po jej otwarciu skrzynki spektakl się zaczyna.
Pani Daria pięknie wprowadziła dzieci w klimat niezwykłości i tajemnicy, po czym zaprezentowała opowieść o chłopcu, który odkrywa magię książek i biblioteki.
Ta forma prezentowania opowieści bezwątpienia pobudza wyobraźnię i może stanowić doskonałe pole do ćwiczenia samodzielnych wypowiedzi, opowiadania czy też czytania, wreszcie także do rozwijania zdolności artystycznych dziecka.
I tak też się stało... Uczniowie zainspirowani wysłuchaną historią, spowici aurą tajemniczości zaprojektowali barwne i pomysłowe okładki książek, które chcieliby przeczytać.
Zajęcia wzbudziły zainteresowanie dzieci, pobudziły do działań twórczych i być może stworzenia własnej słowno- rysunkowej historii.
Była to ponadto bardzo ciekawa propozycja rozwijania czytelnictwa.