Wtorek, Czerwiec 14, 2022, 13:55
2 czerwca uczniowie uczęszczający na zajęcia dodatkowe z matematyki w ramach projektu RKO pod opieką nauczycielek J. Cioch, A. Pałki oraz A. Starosty Banyś brali udział w wycieczce do Centrum Nauki Leonadro da Vinci w Pozdamczu. Celem wyjazdu było promowanie i popularyzacja nauki oraz rozwijanie ciekawości i samodzielnego myślenia.
Pierwszym etapem zwiedzania były ciekawe stanowiska na świeżym powietrzu w Parku Doświadczeń przed Centrum. Wiele uśmiechu wywołało wspólne wytwarzanie prądu na rowerkach, próba sił i siłowanie się na wozikach, a także gry zręcznościowe z kulkami.
Następnie uczniowie z wielkim zapałem i z dużym zainteresowaniem oglądali eksponaty i różne wystawy w Centrum Nauki. Była to okazja, aby samodzielnie wypróbowywać różne wynalazki. Dużą popularnością cieszyła się maszyna do odczytywania fal mózgowych. Dzięki wyposażonej w specjalne czujniki opasce na głowę, urządzenie ustalało czy jesteśmy skupieni, czy zrelaksowani, a impulsy płynące z mózgu pozwoliły uczestniczyć w grach (prowadzić samochód czy statek kosmiczny).
Uczniowie mogli lepiej poznać swój organizm, dowiedzieć się, jak działają podstawowe układy ludzkiego ciała. Ekspozycja człowiek to niezwykła maszyna zaciekawiła uczestników wycieczki, wszyscy chcieli poznać siłę swoich rąk, zmierzyć ciśnienie czy obliczyć wskaźnik BMI. Aktywne zwiedzanie centrum pobudziło kreatywność uczestników i przyczyniło się do rozwoju zainteresowań naukami ścisłymi i przyrodniczymi.
Treści edukacyjne okraszone były wyśmienitą zabawą. Uczniowie miło i pożytecznie spędzili czas.