Czwartek, Kwiecień 22, 2021, 11:46

2 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

z tej okazji, jak co roku, został skierowany do wszystkich młodych czytelników świata list promujący książki i kulturę czytania. W tym roku napisła go światowej sławy autorka książek dla dzieci z USA – Margarita Engle

Swoje przesłanie zatytułowała „Muzyka słów":

„Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

Muzyka słów

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy. Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie, to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie, szum wodospadów, rzeki, co płyną przed siebie, motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy, serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy, opowieści – te nowe, historie leciwe, fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz, czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz – opowiadania i wiersze należą do Ciebie. A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości, pokój, przyjaźń, nadzieja – zwycięstwo radości."

tłum. Katarzyna Ryrych

Obchodom świeta towarzyszy plakat (możecie go zobaczyć na wstepie tekstu). Zaprojektował go zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello z Brazylii. Autor tak mówi o genezie powstania swojej pracy:

„– Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rym i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego" – głos świata.