.

Historia Szkoły Podstawowej Nr 3

im. Marcina Biema w Olkuszu.

W sierpniu 1957 roku rozpoczęła działalność nowa Szkoła Podstawowa Nr 3 w budynku przy Alei 1000-lecia przekazanym przez Olkuską Fabrykę Naczyń Emaliowanych. Przez wiele lat szkoła borykała się z trudnościami lokalowymi.

W roku 1961 część uczniów i grona pedagogicznego została skierowana do nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej nr 4.
W roku 1962 szkoła nasza otrzymała w prezencie wrak samolotu "JAK 11" - który był charakterystyczną wizytówką szkoły. Ważnym wydarzeniem było przekazanie szkole sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski i Zakład Opiekuńczy OFNE. Miało to miejsce 9 października 1966 roku. W związku z rozbudową osiedla 1000-lecia zwiększyła się liczba uczniów i w roku szkolnym 1972/73 niektóre klasy uczyły się w nowo otwartym Technikum Budowlanym.

21 sierpnia 1975 roku szkoła przeniosła się do nowego budynku o 24 pomieszczeniach do nauki. Uroczyste otwarcie szkoły i nadanie jej imiemia generała Karola Świerczewskiego odbyło się 24 sierpnia 1975 roku.

W roku szkolnym 1981/82 uczyła się w szkole rekordowa liczba około 2000 uczniów i pracowało 100 nauczycieli. Dopiero powstanie Szkoły Podstawowej nr 2 na Osiedlu Młodych rozładowało trudną sytuację lokalową.
Decyzją Rady Pedagogicznej w 1992 roku szkoła zrezygnowała ze swojego patrona.

Po wprowadzeniu reformy oświaty w roku 1999 Szkoła Podstawowa Nr 3
stała się sześcioletnią szkołą podstawową.

KIEROWNICY I DYREKTORZY SZKOŁY:

Remigiusz Lampka
Zdzisława Habinka