Nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marcina Biema w Olkuszu dbają o bezpieczeństwo uczniów nie tylko w szkole, podczas wyjść klasowych, wycieczek, ale także dbają o bezpieczeństwo swoich podopiecznych podczas drogi do i ze szkoły.

Celem akcji „Odblaskowa szkoła" było zwrócenie uwagi na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Akcja ma formę konkursu promującego najbardziej aktywne szkoły podstawowe i społeczności lokalne, realizujące ideę wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

Organizatorami konkursu są: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski. Partnerami konkursu są: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Patronat honorowy objęli: Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Roman Ciepiela, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji – nadinspektor Mariusz Dąbek, Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski.

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła" zaplanowano i zorganizowano w naszej szkole następujące inicjatywy:

Happening pod hasłem Polubić odblaski.

16 października 2012 r. 150 uczniów SP 3 w Olkuszu wraz z nauczycielami pod czujnym okiem olkuskich policjantów przemaszerowało ulicami Osiedla Tysiąclecia niosąc transparenty z hasłami, które wcześniej wymyślili, a potem wykonali. Hasła zachęcały do noszenia odblasków, zwłaszcza ludzi młodych. Inwencja Trójkowiczów przerosła oczekiwania niejednego obserwatora. Hasła były bardzo trafne i pouczające, a przy tym bardzo zabawne i dowcipne. Dłuższe rymowanki, takie jak: Noś swój odblask mały, a do domu wrócisz cały czy Gdy na ulicy bezpieczny być chcesz, noś odblaski i rozum też albo Nie bądź duch, noś odblaski i uważaj na ruch wywoływały uśmiech na twarzy wielu przechodniów. Były też hasła krótkie, ale za to bogate w treść. Zwłaszcza jedno z nich Światło odbite, życie zdobyte uczestnicy marszu głośno i często skandowali. Nie tylko hasła przyciągały uwagę przechodniów, ale także kamizelki odblaskowe- obowiązkowy ubiór wszystkich uczniów i opiekunów, którzy dzięki temu byli bardzo widoczny w ten deszczowy, październikowy dzień. I pomimo że padał deszcz,żółty i gwarny korowód wzbudził żywe zainteresowanie wśród przechodniów, a także mieszkańców osiedla czy pracowników pobliskich instytucji, którzy z zainteresowaniem wyglądali z okien. Wszyscy uczestnicy marszu zasługują na pochwałę.

Przedszkolaki w SP3

25 października 2012 r. dzieci z Przedszkola nr 8 w Olkuszu gościły w naszej szkole, gdzie:

- obejrzały przedstawienie teatralne pt. W drodze do szkoły przygotowane przez uczniów klas IV, V i VI pod opieką p.p D. Knapik- Franckiej, M .Wojtaszek i G.Grandys.

- uczestniczyły w multimedialnej prelekcji pt. Bezpieczna droga z radami Spongeboba,

- obejrzały występ grupy tanecznej do piosenki Przepisowy ruch drogowy,

- uczestniczyły aktywnie w dramach, ćwicząc bezpieczne zachowanie na drodze,

- spotkały się z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Olkuszu z kpt. Agnieszką Fryben

Licealiści w SP3

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła" nasza szkoła nawiązała współpracę z uczniami IV Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego w Olkuszu.

25 października 2012 r. specjalna drużyna pierwszej pomocy przedmedycznej pod opieką p. Michała Masłowskiego przeprowadziła pogadankę z pokazem na temat: Udzielanie pomocy ofiarom wypadków.

Pokaz cieszył się wielkim zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie służyli jako modele w ćwiczeniach.

Odblaskowe ślubowanie

30 października 2012 r. w SP 3 odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych pod przewodnim hasłem Odblaskowe ślubowanie. W akademii udział wzięli pierwszoklasiści, rodzice oraz dyrekcja. Dzieci przedstawiły program artystyczny promujący ideę bezpiecznej drogi do szkoły. Po występie pani dyrektor Małgorzata Goc i pani wicedyrektor Edyta Gil dokonały aktu pasowania pierwszoklasistów na uczniów SP 3 w Olkuszu i wręczyły im upominki ufundowane przez Burmistrza M i G Olkusz. Miłym akcentem, kończącym tą ważną dla pierwszaków uroczystość, było wręczenie pamiątkowych dyplomów i rogów obfitości ze smakołykami oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Koordynatorzy Projektu „Odblaskowa Szkoła 2013"

mgr Anna Pałka