GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO

ŚRODA 8.00 - 12.00
CZWARTEK 9.30 - 13.30
PIĄTEK 11.30 - 13.30

W wyżej podanych godzinach zawarto zajęcia z uczniami oraz pracę w terenie.

SZANOWNY RODZICU!

Wychowanie dziecka to trudna sztuka, która polega na bezwarunkowej miłości, ale i na mądrym stawianiu wymagań. Powinieneś wiedzieć że:

• Stawianie dziecku zbyt niskich wymagań obniża u niego poczucie wartości, nie daje mu szansy na wykazanie się prawdziwie posiadanym potencjałem, nie nakłania do podejmowania wysiłku, a tym samym nie daje dziecku szansy na pełny rozwój i podwyższenie swoich umiejętności.
  • Stawianie dziecku nadmiernie wygórowanych wymagań – bez uwzględnienia jego indywidualnych możliwości, także niezgodnych z jego potrzebami, chęciami i marzeniami – może doprowadzić do wystąpienia u niego stanu ciągłego napięcia i lęku przed porażką, wytworzenia niskiej samooceny, poczucia winy za niezadowolenie rodziców i bezsilności. Konsekwencją tego jest zazwyczaj utrata nie tylko dzieciństwa, lecz także własnej osobowości, brak umiejętności decydowania o swoim życiu i pogłębiające się nieprzystosowanie społeczne.

SZANOWNY RODZICU!

Nie ma nic gorszego niż niespełnione ambicje rodziców dotyczące wykształcenia, zdobycia wymarzonej pracy czy osiągnięcia sukcesu zawodowego, które są przenoszone na dzieci. Pamiętaj więc, że:

• Wymagania, jakie stawiasz swojemu dziecku, mogą je mobilizować do pracy i nauki wyłącznie wtedy, gdy są:
  1. adekwatne do jego wieku i etapu rozwoju - nie można od dziecka oczekiwać działań powyżej jego możliwości,
  2. realne i uwzględniające jego potrzeby, zainteresowania i życzenia,
  3. elastyczne, gdy dziecko daje do zrozumienia, że nie może im sprostać.
  • Twoje dziecko musi mieć świadomość, że bez względu na swoje zdolności i osiągnięcia jest kochane i akceptowane. Tylko dzięki Twojemu odpowiedniemu wsparciu i mądremu zaangażowaniu ma wtedy szansę dążyć do spełnienia własnych marzeń.

RODZICU!!!!

Kochaj, wychowuj, nie bij, bo dzieci bite widzą świat inaczej....

Krótki poradnik dla Rodzica.

• Ustal zasady obowiązujące domowników.
  • Dawaj dobry przykład swoim zachowaniem.
  • Rozmawiaj z dzieckiem, abyś na bieżąco wiedział, jak się czuje, o czym marzy, jakie ma kłopoty.
  • W przypadku łamania zasad :
    • porozmawiaj, aby zrozumiało, co zrobiło źle oraz wiedziało, w jaki  sposób poprawić swoje zachowanie, stosując zasadę- fakty-uczucia-oczekiwania, np.: spóźniłeś się 30 minut, denerwowałam się i martwiłam, czy nic złego Ci się nie stało, oczekuję, że tak więcej nie zrobisz.
    • postaraj się poznać przyczynę złamania zasady.
  • W przypadku powtórnego złamania zasady:
    • ustal konsekwencję, np. poprzez ograniczenie ważnego dla dziecka przywileju w adekwatny do przewinienia sposób;
    • bądź konsekwentny w egzekwowaniu tego, co ustaliłeś.
  • Nie stosuj agresji fizycznej, słownej. Staraj się postępować spokojnie, w sposób rozsądny i przemyślany.
  • Gdy jesteś zdenerwowany, postaraj się konstruktywnie rozładować napięcie, trzepiąc dywany, biegając i. t. p.
  • Pamiętaj- jesteś najważniejszą osoba w życiu Twojego dziecka, dzięki której poznaje świat i sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach!!!

POWODZENIA!!!!

Zapraszamy serdecznie Rodziców, którzy mają skuteczne,
sprawdzone, pozbawione przemocy sposoby radzenia sobie
z nieposłuszeństwem dzieci do podzielenia się z innymi.
Prosimy o informacje na ten temat poprzez e-maile na adres: urszula_ryza@op.pl

Najciekawsze pomysły zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły w zakładce: „Pedagog radzi", dlatego prosimy w e-mailu o zgodę na umieszczenie w internecie.

Artykuły dla rodziców i nie tylko
"Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo"
mgr Jadwiga Bargieł

"Bliżej siebie – dalej od narkotyków"