Poniedziałek, Kwiecień 26, 2021, 11:03

23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich , niedawno Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Co to znaczy świętować dzień książki?
Po prostu... sięgnąć i.... czytać...., ale także promować czytelnictwo. Taki cel przyświeca autorom pracy „Supermoc książek.

Poradnik upowszechniania czytania", który możecie znaleźć pod linkiem: https://fpc.org.pl/wp-content/uploads/2021/04/Supermoc_Ksiazek_Poradnik.pdf
Autorzy zwracają uwagę, że kluczowe dla kształtowania nawyku czytania, jest doświadczenie PRZYJEMNOŚCI:

„Do przyjemności nie trzeba zmuszać. Powtarzamy czynności, które sprawiają nam przyjemność. Rzeczy przyjemne stają się naszymi potrzebami. Dlatego jeśli chcemy zbudować jakiś nawyk, warto spróbować oprzeć go o przyjemność i tak budować potrzebę. Pójdzie nam szybciej, łatwiej, naturalniej. Badania PISA wykazały (vide s t r. 8), że czytanie dla przyjemności ma olbrzymi wpływ na sukces edukacyjny. Podłożem jest właśnie ta najprostsza naturalna zasada powracania do rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Dzieci czytające „dla przyjemności", czyli „z własnego wyboru" po prostu czytają więcej i częściej. Szybciej zdobywają kompetencje i wiedzę potrzebne do sukcesu szkolnego. Programy koncentrujące się na przekazaniu dzieciom przyjemności z czytania absolutnie nie wykreślają lektur klasyków i innych trudniejszych tekstów. Po prostu w pierwszym kroku koncentrują wysiłek na zaszczepieniu przyjemności i potrzeby, wiedzą bowiem, że czytanie Flauberta, Gogola czy Norwida z klasą, która lubi czytać, będzie – dla prowadzącego – dużo łatwiejsze, a dla młodzieży – zrozumiałe i dostępne."

Zachęcam Rodziców i Nauczycieli do zaznajomienia się z całym tekstem.

PRZYJEMNEGO CZASU Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ- życzy Wszystkim szkolna biblioteka.