Niedziela, Maj 31, 2020, 12:29
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do udzialu w projekcie profilaktyczno-badawczym, czego efektem miał być udział w programie profilaktycznym "Archipelag Skarbów" uczniów klas siódmych, ósmych, ich rodziców i kadry pedagogicznej. Zajęcia w formie dwudniowego panelu warsztatów planowane był były na maj br. Ze względu na kwarantannę, niestety nie mogły się odbyć.
Co teraz?
Instytut Profilaktyki Zintegrowanej proponuje kolejny etap badań ankietowych on-line dla klas ósmych. Klasy siódme zostaną poddane badaniu jesienią.

Ze względu na obecną sytuację, klasy ósme wraz z wychowawcami będą miały możliwość wziąć udział w zajęciach profilaktycznych on-line:"Akcja Nawigacja-chroń siebie, wpsieraj innych".
Program tych zajęć powstał po diagnozie w postaci pogłębinego sondażu internetowego, w którym więło udział 2000 osób w wieku 13-19 lat. Został dostosowany do obecnej sytuacji i potrzeb uczniów z nią związanych.

Czego obawiają się młodzi ludzie w obecnej sytuacji? Wyniki sondażu:

• braku normalnych, polegających na bezpośrednim kontakcie, spotkań z rówieśnikami;
• możliwości realizacji wielu czynności w postaci aktywnosci fizycznej (trenowania, uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, religijnych, rozrywkowych);
• długotrwałego przebywania na małej przstrzeni (czasem w ciasnocie);
• znacznie zwiększonego kontaktu z komputerem i internetem, co może stanowić przyczynek do rozwijania się uzależnienia behawioralngo i bycia poddanym wpływowi szkodliwych treści;
• bardzo dużego przeciążenia zadanimi szkolnymi;
• silnego lęku o zdrowie własne i bliskich (szczególnie starszych osób);
• silnej obawy przed utratą pracy rodziców i braku środków do życia dla rodziny;
• silnego stresu związanego z egzaminami;
• silnej i powszechnej obawy dotyczącej przyszłości (w kontekście własnego życia, funkcjonowania rodziny i przyszłości całego świata).

Udział uczniów klas ósmych w tym programie pomoże im lepiej zrozumieć własne przeżycia związane z czasem epidemii, da wsparcie psychiczne oraz konkretne sposoby radzenia sobie z styuacjami trudnymi, krzysowymi i obecnymi warunkami życia.
Klasy siódme będą uczestniczyć w programie profilaktycznym jesienią bieżacego roku, w formie dostosowanej do aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.