Piątek, Styczeń 10, 2020, 09:43
W naszej polskiej tradycji jest taki czas w roku w którym, w pośpiechu codzienności i pogoni za lepszym życiem zatrzymujemy się na chwile, aby spojrzeć w siebie .Poddajemy się nastrojowi, refleksji i wspomnieniom dni, które są za nami. Staramy się naprawić relacje z Bogiem i innymi ludźmi. Tym czasem są : Wigilia i Boże Narodzenie.

Dla każdego z nas czas Bożego Narodzenia to okres wyjątkowy, wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach i waśniach ,wzmacniane są więzy rodzinne i społeczne.
Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie naszej szkoły tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka .W tym roku nosiły tytuł : „Jezus pragnie narodzić się w Tobie".
Na wstępie naszego szkolnego świętowania Ksiądz katecheta pracujący w naszej szkole -Czesław Rechul w uroczysty sposób odczytał urywek Ewangelii opisujący Boże Narodzenie. Wiele emocji wywołało przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci, które zaprezentowały własną interpretację historii narodzin Jezusa. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii młodzi aktorzy w trzech odsłonach przedstawili : scenę z nieba, w której Aniołowie zastanawiali się, jak przygotować ludzi na narodzenie Chrystusa (pięknie w te role wcielili się uczniowie kl.3b). W drugiej części zgodnie z tradycją pojawiły się najważniejsze osoby przedstawienia: Jezus, Maryja, święty Józef, pastuszkowie i królowie. Był także element współczesny przedstawienia ukazujący, jak dzisiejszy człowiek otwiera się na tajemnice Wielenia Boga. Tak samo jak 2019 lat temu, Jezus pragnie narodzić się dzisiaj - w sercu człowieka. To narodzenie ma miejsce na każdej Mszy świętej w Kościele.
Spektakl zawierał zarówno partie mówione jak i śpiewane: zespół „Aniołeczki" z kl.2b ("A to komu Aniołkowie " , "Siedem"), Magdalena Bielach z koleżankami (" Zaśnij Dziecino") zespół kl.6a „Anioły Boze" (zaśpiewał przy akompaniamencie gry na klarnecie i saksofonie- Bartłomieja i Antoniego Wierciochów) był także taniec i gra na instrumentach ( grą na gitarze zachwycił nas Kaspian Rudawski natomiast grą na pianinie Basia Barczyk) Grono Pedagogiczne śpiewem kolędy rozpoczęło istniejącą w naszej szkole tradycję wspólnego kolędowania. Występ każdej klasy przy akompaniamencie gry Pana Zbigniewa Rogóża i Księdza Czesława Rechula został nagrodzony gromkimi brawami. Na zakończenie Pani Dyrektor: Edyta Gil oraz Joanna Cioch podziękowały wszystkim występującym gratulując im wspaniałych talentów. Złożyły również życzenia świąteczne i noworoczne. Podsumowaniem jasełek było błogosławieństwo udzielone nam przez naszego Księdza. Misterium Wcielenia Boga, która znalazło się w tym przedstawieniu sprawiło, że chętnie je obejrzeliśmy, wzbudziły w nas pewną dozę refleksji. Jak widać jasełka są czymś więcej niż tylko zwykłym przedstawieniem...
Napisała : Anna Nawara