Czwartek, Maj 9, 2019, 08:43

Tradycją biblioteki w Szkole Podstawowej nr 3 w Olkuszu stały się coroczne konkursy poświęcone twórczości wybitnych pisarzy. W tym roku byli to autorzy nieustannie poczytnej serii o Mikołajku- Rene Goscinny i Jean- Jacques Sempe.

Uczniowie mogli pracować w 2-osobowych zespołach. Taka formuła, powoduje, że przygotowania do konkursu nie są żmudną pracą, ale sposobem ciekawego spędzenia czasu, sprzyja nawiązaniu i pogłębieniu przyjaźni uczy pracy w grupie.
Oprócz zaznajomienia się z treścią wskazanych książek, uczestnicy mieli za zadanie zredagować oryginalne opowiadanie inspirowane opowieściami o Mikołajku.
Autorzy z radością przystąpili do wymyślania nowych przygód (chociaż niektórym brakło entuzjazmu, aby sfinalizować swe opowiadania). Wszyscy Ci, którym nie zabrakło wytrwałości, napisali bardzo udane prace. Uczniom nie sprawiło większej trudności naśladowanie sposobu mówienia bohaterów. Trafnie także uchwycili ich sposób widzenia i komentowania rzeczywistości, a jednocześnie wykazali się wielką pomysłowością.

„Pracy było dużo, ale satysfakcja ogromna" – tak uczniowie komentowali udział w konkursie.

Jury w składzie: p. Małgorzata Pieniążek i p.Renata Lenderuk-Bigaj do II etapu konkursu, mającego charakter quizu, zakwalifikowały się 4 zespoły z klas: 4a, 5b, 6a, 6b.
W tej części konkursu uczniowie mieli za zadanie:
 w pomysłowy sposób zaprezentować napisane przez siebie opowiadania,
 zareklamować książki o Mikołajku,
 skojarzyć wylosowany przedmiot z wydarzeniem.
Były też kalambury i zadania sprawnościowe. Należało się także wykazać znajomością wskazanych książek z serii o Mikołajku.

Tego typu konkursy wydają się ze wszech miar pożyteczne – ćwiczą sprawność językową, kształcą twórcze myślenie, co nie tylko wpływa na szkolne wyniki, ale rozwija wrażliwość na świat literatury i sztuki, co z kolei przyczynia się do wzbogacenia jakości życia.

Jury w składzie: p.Renata Lenderuk-Bigaj i p.Urszula Ryza postanowiło przyznać:

I miejsce –zespół z klasy 5b
Kacper Kowalski
Inga Stanisz
II miejsce –zespół z klasy 4a
Oliwia Mrówka
Hanna Piekarska
III miejsce – ex. zespół z klasy 6a i 6b
Emilia Jaszczyk
Julia Masternak
Paweł Barczyk
Kamil Marcinowski

Jednocześnie jury przyznało indywidualne wyróżnienie dla ucznia klasy 6 b- Pawła Barczyka za rozległą i szczegółową wiedzę o przygodach Mikołajka i jego kolegów, kulturę wypowiedzi, wzorowe przygotowanie.

Wszystkim GRATULUJEMY, także uczniom, którzy wzięli udział w I etapie konkursu.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYCH KONKURSACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ SZKOLNĄ BIBLIOTEKĘ!

&&&
W każdym roku również najmłodszym uczniom proponujemy konkurs, w którym mogliby się wykazać znajomością ulubionych dziecięcych wierszy. W tym roku biblioteka ogłosiła konkurs „ W świecie wierszy Juliana Tuwima". Okazało się, że mamy sporo miłośników tej twórczości i sporo specjalistów w dziedzinie – wiersze dla dzieci Juliana Tuwima.

Maja Calik kl. IIIa
Maja Krysztoforska kl. IIb

Karolina Barańska kl. IIIa

Hania Draźba kl. IIIb
Julia Masternak kl. IIIa

Roksana Jachimowicz kl. IIIb
Blanka Ból kl. IIb

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a także uczestnikom konkursów.
{%gallery_2019_5_1}