Poniedziałek, Marzec 4, 2019, 13:16

18 lutego 2019 roku uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Olkuszu wzięli udział w I zimowym rajdzie po Pustyni Błędowskiej, pod opieką Pań: Anny Pałki, Lucyny Kajdy i Anny Gręda.
Na trasie uczniowie zapoznali się z roślinnością piaszczysk śródlądowych, tzw. psammofitów ( np. wilczomlecz sosnka), które dostosowały się do panujących warunków na Pustyni.
Z gatunkami roślin celowo sprowadzonych na Pustynię, po to by doprowadzić do jej zarośnięcia np. wydmuchrzyca piaskowa, sprowadzona z wydm nadmorskich Bałtyku. oraz wierzby Kaspijskiej. Z zaciekawieniem słuchali o zjawisku FATAMORGANY I MIRAŻU z wielkim zapałem poszukiwali lejków – pułapek mrówkolwa wydmowego. W drodze na Pustynię i powrotnej podziwiali krajobrazy zimowe Pustyni i okolic; skute lodem stawy: czerwony i zielony itp. A wszystko to mogli dowiedzieć się od pań przewodniczek Jadwigi Grabowskiej i Urszuli Słaby. Wszyscy zadowoleni ale trochę zmęczeni wróciliśmy szczęśliwie do szkoły.