Poniedziałek, Luty 25, 2019, 12:48

W piątek 22. lutego odbyło się naszej szkole pasowanie na czytelnika. Uroczyste włączenie uczniów w poczet czytelników , to już wieloletnia tradycja naszej szkoły.
Chcemy w ten sposób podkreślić znaczenie czytania w życiu młodego człowieka. W tym roku pierwszaki obejrzały przedstawienie pt. „Stan chorobowy", rozwiązywały zagadki dotycząca baśni i bajek, układały hasła zachęcające do czytania:
KSIĄŻKA TO NASZ PRZYJACIEL
CZYTAM KSIĄŻKI, BO LUBIĘ
KSIĄŻKA TO NASZ SKARB
a także nauczyły się fragmentu wierszyka Wandy Chotomskiej:
„Z krainy czarów nie wagaruj,
Przed bajką nie zamykaj drzwi,
Kto chce choć trochę świat rozjaśnić,
Ten szuka książki, tak jak my!"
Na koniec wszyscy uczniowie kl. I złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą wiernymi czytelnikami. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom, który ma przypominać, że CZYTANIE to WAŻNA SPRAWA.
Zabawa, tańce, śpiewy przy utworze „Witajcie w naszej bajce" wprowadziły wszystkich w radosny nastrój, bo... książka czytanie ma być właśnie przyjemnym doświadczeniem.
Warto pamiętać, że rozpoczęcie nauki w szkole jest krytycznym momentem dla dalszej „kariery" czytelniczej, ponieważ:
„Pod wpływem tego, że czytanie przestaje być tylko elementem zabawy staje się natomiast sposobem zdobywania wiedzy u dzieci może pojawić się reakcja awersyjna w stosunku do książki. By temu zapobiec nieodzowne jest niezależnie od kanonu lektur szkolnych czytanie "literatury przyjemnościowej", która ma na celu"...zaspakajanie potrzeb psychicznych odbiorcy w taki sposób, aby akt lektury dawał mu poczucie zadowolenia."
Zadbajmy więc, aby nasze dzieci miały kontakt z dobrą, wartościową, a przede wszystkim interesującą dla nich książką. To zadanie nie tylko dla szkoły, ale przede wszystkim dla rodziców.
Uroczystość została przygotowana przez bibliotekarza przy udziale aktywu bibliotecznego ( Julia Masternak, Karolina Barańska, Emilka Jaszczyk, Marcin Swedzioł, Kuba Przybycień, Dominika Góralczyk). W przedstawieniu wystąpili także: Julia Pactwa, Szymon Janik, Oliwier Rudnik, Wiktoria Cieślik. Sprawami technicznymi zajmował się Bartek Harłacz.