Niedziela, Maj 20, 2018, 23:38
Dnia 18.05.2018r. w formie gry miejskiej odbył się konkurs „Śladami Antoniego Kocjana", którego głównym organizatorem było Stowarzyszenie „Krucza Skała" z Rabsztyna. Przedsięwzięcie to objął swoim patronatem Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu z Burmistrzem Romanem Piaśnikiem. Współorganizatorami były także inne olkuskie instytucje, jak: Miejski Ośrodek Kultury, Zespół Szkół nr III im. A. Kocjana, Punkt Informacji Turystycznej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn".
 Każdą z zaproszonych do udziału szkół podstawowych reprezentowała pięcioosobowa drużyna wraz z opiekunem. Finał imprezy planowany był w „Chacie Kocjana" w Rabsztynie, gdzie drużyny miały dojść pieszo. Ze względu na niesprzyjającą aurę tego dnia Organizatorzy zdecydowali o zmianie trasy.
Naszą Szkołę reprezentowali: Klaudia Madej kl. VI B, Nicola Sidor kl. VI B, Oliwia Szkarłat kl. VII B, Piotr Dudek kl. VII A, Jakub Piekarski kl. VII A
Do udziału w konkursie uczniów przygotowała pani Dorota Harężlak, a opiekunem była pani Urszula Ryza. Wszyscy uczestnicy zebrali się najpierw w Biurze Wystaw Artystycznych, gdzie obejrzeli prezentację o bohaterze tego wydarzenia, otrzymali mapki, z zaznaczonymi punktami, do których musieli dotrzeć i wykazać się wiedzą. My zaczęliśmy od Zespołu Szkół nr III, gdzie po zaledwie kilku minutach udzieliliśmy poprawnych odpowiedzi na wszystkie pięć pytań. Przyjęto nas w pomieszczeniu, które specjalnie na potrzeby konkursu zostało starannie wyposażone w sprzęty z lat trzydziestych XX wieku. Kolejnym punktem było BWA, Punkt Informacji Turystycznej i znów BWA. Pytania dotyczyły życia i dokonań Antoniego Kocjana oraz historii II Wojny Światowej. Mogliśmy też zwiedzić Muzeum Pożarnictwa, dzięki olkuskiej OSP.
W oczekiwaniu na wyniki obejrzeliśmy ciekawy film o bohaterze konkursu. Skorzystaliśmy również z poczęstunku. Okazało się, że byliśmy najlepsi – na 20 możliwych punktów, uzyskaliśmy 17. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody. Warto podkreślić sprawny przebieg konkursu i jego przejrzystość. W każdym punkcie opiekun grupy dostawał karty odpowiedzi wypełnione przez drużynę, a ilość otrzymanych punktów zapisywano w specjalnym protokole. Karty odpowiedzi przekazano później komisji do oceny.
Impreza bardzo nam się podobała. Mamy nadzieję na jej kontynuację za rok. Serdecznie dziękujemy Organizatorom oraz naszym Nauczycielkom.
Opracowała: U. Ryza