Sobota, Listopad 17, 2018

Wtorek, Maj 15, 2018, 13:21
Zabytkowa kopalnia rudy ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach została wpisana w 2017 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. 8 maja uczniowie z klas 5a, 5b, 6a i 6b pojechały zwiedzić ten wyjątkowy obiekt znajdujący się na Szlaku Zabytków Techniki.
W skansenie podziwialiśmy stare maszyny i lokomotywy. Niewątpliwą przyjemność sprawiła nam przejażdżka małą kolejką wąskotorową.
Przewodnik opowiedział dzieciom m.in. o historii kopali, pierwszej na Górnym Śląsku maszynie parowej sprowadzonej w celu odpompowywania wody z wyrobisk oraz o ciężkiej pracy gwarków. Przemierzając chodniki transportowe, oglądaliśmy potężne komory i wykute w skale przodki górnicze. Spotkaliśmy Skarbnika, który ciekawie mówił o bohaterach z przeszłości.
Największą atrakcją okazał się przepływ łodziami na trasie ok. 270m.
Surowe warunki panujące w podziemiach, niska temperatura i duża wilgotność powietrza pozwoliły poczuć klimat dawnej pracy górników.