Wtorek, Maj 8, 2018, 22:13
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. A przecież każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych dzieci, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.
23 i 24 kwietnia uczniowie naszej szkoły w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadziła Pani Joanna Bieroń – ratownik medyczny. Uczniowie klas I – VII aktywnie uczestniczyli w pokazach, nabywając praktyczne umiejętności pomocy poszkodowanym. Poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, utrwalili znajomość alarmowych.
najtrudniejsze w pierwszej pomocy jest przełamanie się, zdobycie na pierwszy krok. Im częściej powtarzane są ćwiczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że kiedy naprawdę stanie się coś złego, nasza reakcja będzie automatyczna. Nigdy nie jest za wcześnie na naukę i uświadomienie, że drugiemu człowiekowi należy pomóc.
Składamy serdeczne podziękowania Pani Joannie Bieroń za poświęcony czas, przekazanie nam swojej wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz za przyjazną atmosferę podczas zajęć.
Była to doskonała lekcja, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.