Poniedziałek, Kwiecień 23, 2018, 21:41

Z okazji obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas IV- VII 20 kwietnia 2018 r. wzięli udział w żywej lekcji historii zaprezentowanej przez grupę „Rekonstrukto" z Dębina.
Spotkanie poświęcone było historii walki Polaków o wolność ojczyzny. Uczniom przybliżono najważniejsze wydarzenia historyczne od rozbiorów po rok 1918. Goście z Dębina przedstawili naszym uczniom stroje żołnierskie z czasów powstań narodowowyzwoleńczych (szwoleżera, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni oraz ekwipunek żołnierski używany przez powstańców i żołnierzy. Została też przeprowadzona musztra wojskowa i lekcja posługiwania się szablą. Prowadzący naświetlili rolę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Legionów Polskich w trudnych czasach walki o niepodległość. Niewątpliwą atrakcją była możliwość przymierzenia żołnierskich mundurów, zobaczenia różnego rodzaju broni i sprawdzenia się w roli sanitariuszki. To była naprawdę niezwykła lekcja historii.