środa, Kwiecień 18, 2018, 22:55
W piątek 13. kwietnia miała miejsce w naszej szkole kolejna wieczornica patriotyczna zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej, tym razem adresowna do uczniów klas 6-tych.
Półmrok, zapalone znicze i świece wprowadzały w klimat zadumy i refleksji. W takiej scenerii łatwiej było wczuć się w tragizm tamtych wydarzeń. Przygotowany przez nauczycieli j. polskiego i historii program w wykonaniu chętnych uczniów przybliżył uczestnikom dramatyzm i złożoność ówczesnej sytuacji. Można było usłyszeć m.in.
„Katyń- to nie tylko dramat niewoli i wymordowania przez NKWD kilkunastu tysięcy polskich oficerów, profesorów, lekarzy, prawników, nauczycieli, zabijanych pojedynczo strzałem w tył głowy.
Katyń- to prawda przez długie lata okrywana kłamstwem, przemilczana przez mocarstwa, do dzisiaj spychana na margines świadomości."
Słowo poetyckie a przede wszystkim trafnie dobrane utwory muzyczne, sceny z filmów oraz zdjęcia archiwalne wzbogaciły całość.
Jednak centralnym motywem spotkania była projekcja filmu wybitnego polskiego reżysera, zdobywcy Oskara za całokształt- ANDRZEJA WAJDY, którego tragedia katyńska dotknęła osobiście i dramat swój i całego narodu opowiedział w filmie „KATYŃ". Uczniowie z przejęciem, a czasem ze zdumieniem reagowali na niektóre sceny, nie wszystko było dla nich zrozumiałe, wtedy nauczyciele wkraczali z wyjaśnieniami.
Mamy nadzieję, że taka forma wieczornych spotkań, podniosłych a jednocześnie swobodnych, pozwoli na budowanie patriotyzmu wśród naszych uczniów oraz integrację szkolnej społeczności.
Żałujemy jedynie, że rodzice tak nielicznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni mamom uczniów z kl. 6 b- pani Madej i pani Surmie, które doceniły zaangażowanie nauczycieli, wręczając im piękne róże oraz przygotowując przepyszne kanapki i ciasto dla wszystkich dzieci.