środa, Grudzień 6, 2017, 23:21

W listopadzie uczniowie klasy 6c pod opieką Pań: Ilony Dybich i Anny Nawary wyruszyli na wycieczkę do grodu Kraka. Najpierw udali się na Wawel. To tutaj, na Wzgórzu Wawelskim odbywały się ważne wydarzenia, zapadały decyzje mające wpływ na kształt państwa polskiego.
Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki podziwiali renesansowy dziedziniec na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską- symbol wiary ,dumy i świetności dawnych czasów. Mury Katedry oglądały królewskie koronacje, śluby i pogrzeby. W podziemiach Katedry mogliśmy obejrzeć krypty, w których spoczywają wielcy władcy z najważniejszych dynastii królewskich: Piastów, Jagiellonów i Wazów tuż obok narodowych bohaterów i wybitnych poetów. Zwiedzanie grobów królewskich skończyliśmy w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego. W przedsionku tej krypty złożone zostały szczątki tragicznie zmarłego 10 kwietnia 2010r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Następnie wspinaliśmy się po kilkudziesięciu wąskich schodach pod niskim stropem na jedną z wież, na której dumnie wisi 11 tonowy, majestatyczny królewski Dzwon Zygmunta. Na wieży wszyscy mieli okazję podziwiać słynny Dzwon i jednocześnie oglądać przepiękną panoramę miasta. Później udaliśmy się na zaplanowane wcześniej warsztaty przyrodnicze, na wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy warsztatów „Szkiełko i oko- czyli optyka" – przeprowadzonych przez dr Witolda Zawadzkiego, mieli okazję poznać tajniki luster, a także zbadać działanie soczewek. Uczniowie chętnie i z dużym zainteresowaniem wykonywali wiele doświadczeń. Kolejnym punktem naszej wycieczki było najnowocześniejsze i największe podziemne muzeum w Polsce – Podziemia Rynku Krakowa. Muzeum leży na głębokości pięciu metrów pod płytą Rynku. Zwiedzając to muzeum uczniowie mieli okazję odbyć fascynującą podróż w czasie. Opowieść Pani przewodnik o średniowiecznym rynku krakowskim poprowadziła nas w głąb dziejów. Te pięć metrów głębokości to jednocześnie 1000 lat historii. Wędrując po poziomie, po którym stąpali krakowianie w wieku X mieliśmy okazję zobaczyć zjawisko narastania poziomów spowodowane gromadzeniem przez mieszkańców miasta warstw śmieci. Miejsce to było bowiem tętniącą życiem osadą. Ludność parała się handlem i rzemiosłem. Poza tym Rynek był wtedy największym targowiskiem Europy i ogromna ilość zalegających śmieci w ciągu wieków spowodowała podniesienie płyty Rynku do współczesnego poziomu. Idąc dalej można było zobaczyć warsztaty, relikty spalonej osady, kram średniowiecznego kupca. Dużą atrakcją okazały się średniowieczne sposoby mierzenia i ważenia. Każdy mógł sprawdzić ile waży „ kamieni" lub ile „ łokci" ma wzrostu. Badania archeologiczne ostatnich lat przyniosły zaskakujące odkrycie – obszar Rynku i przyległych ulic, zanim stał się osadą był wielkim cmentarzem. Na koniec tej podróży przez wieki uczniowie obejrzeli znane krakowskie legendy: „O Królu Kraku Wawelskim Smoku". Podziemia Rynku to fantastyczne miejsce, które przenosi w odległy świat średniowiecza i przekazuje historię Krakowa w sposób bardzo ciekawy, tak więc wszyscy uczestnicy wycieczki wyszli stąd zachwyceni. Był to dzień pełen wrażeń, który długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki. Być może wielu z nich swoją przyszłą edukację będzie kontynuować w pięknym i tajemniczym Krakowie.

Tekst: mgr Ilona Dybich