środa, Listopad 29, 2017, 23:43
Klasy siódme 14 listopada pojechały na wycieczkę do Jaskini Raj w Chęcinach oraz do Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu. Najpierw grupa wycieczkowa udała się do jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Uczniowie w dwóch kilkunastoosobowych grupach pod kierunkiem przewodników dowiedzieli się, jak i kiedy powstała jaskinia, co to jest kras, kalcyt.
Wszystkich wycieczkowiczów zachwyciła przepiękna szata naciekowa jaskini. Na żywo zobaczyli skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu, oraz stalagmity i stalagnaty. I pomimo że na dworze nie było zbyt ciepło, nikt w jaskini nie zmarzł, ponieważ panuje tam stała temperatura.
Siódmoklasiści zwiedzili również Centrum Neandertalczyka. Podziwiali naturalnych rozmiarów replikę mamuta mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości. Obejrzeli multimedialne prezentacje oraz inscenizację polowań i życia codziennego. Cztery sale tematyczne przybliżyły dzieje i losy człowieka neandertalskiego odpowiadając na pytania: skąd pochodzimy, jak żył i polował Neandertalczyk, i czy wyginął?
Po takim zwiedzaniu wszyscy zrobili się głodni. Dlatego też grupa udała się do Chęcin na pyszną pizzę z pieca serwowaną w restauracji „U Dominika". Kiedy wszyscy się posilili i zagrzali przy kominku, wycieczka wyruszyła w dalszą trasę.
Kolejnym punktem, które cieszyło się największym zainteresowaniem, było zwiedzanie Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Uczniowie mogli tutaj zobaczyć interaktywne modele maszyn skonstruowanych przez Leonarda, takich jak Wehikuł Czasu, Maszyna Latająca, Robot – Żołnierz i Mechaniczny Lew, cyfrową rekonstrukcję Ostatniej Wieczerzy oraz kodeksy Leonarda w formie wirtualnej. Samodzielne obsługiwanie multimedialnych stanowisk pozwoliło uczniom na bezpośrednią eksplorację modeli.
Trochę zmarznięci, ale podekscytowani ogromem atrakcji, uśmiechnięci i zadowoleni wróciliśmy do domu.

Opiekunowie Anna Pałka, Beata Turska, Karolina Kot