Poniedziałek, Listopad 13, 2017, 12:40
A jeśli komu droga otwarta do nieba –
Tym, co służą ojczyźnie
Jan Kochanowski

99 rocznicę odzyskania niepodległości obchodziliśmy 10 listopada pod hasłem: A jeśli komu droga otwarta do nieba - / Tym, co służą ojczyźnie.

Uczniowie pod opieką Doroty Harężlak, Aliny Rogóż i Zbigniewa Rogoża przygotowali widowisko kostiumowe i przypomnieli bohaterów, o których Jan Kochanowski napisał:

Szlachetne dusze, które swej dzielności
Macie zapłatę niebieski radości,
Życzcie ojczyźnie, aby wam rodziła
Podobnych siła.

Najpierw na scenie pojawił się Chochoł z Wesela Stanisława Wyspiańskiego i przywołał zasłużonych Polaków ze świata polityki, literatury, sztuki. W rolę bohaterów narodowych wcielili się ucharakteryzowani i przebrani w piękne stroje z epoki uczniowie. Narratorzy prezentowali tych, którzy służyli ojczyźnie, a byli to m. in.: Mieszko I, Dobrawa, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Zygmunt Stary, Bona, Barbara Radziwiłłówna, Jan Kochanowski, Jan III Sobieski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Emilia Plater, Jan Matejko, Maria Skłodowska – Curie, Józef Piłsudski, Władysław Anders i Jan Paweł II.
Akademię uświetnił szkolny chór, wykonując pieśni pt. Niepodległa i niepokorna oraz Wolność, a bracia Antoni i Bartłomiej Wierciochowie, świetni instrumentaliści, zagrali utwór pt. Legiony, bez którego trudno sobie wyobrazić obchody Święta Niepodległości.
Na koniec uroczystości wyświetlono film pt. Animowana historia Polski opowiadający o burzliwych , wspaniałych i tragicznych wydarzeniach w dziejach naszego narodu.
Odbiór widowiska świadczył o tym, że publiczność się wzruszyła, i mamy nadzieję, że w sercach pojawiły się szlachetne uczucia patriotyczne.